Passalurus ambiguus – częsty pasożyt naszych króliczych pupili.

 

Pasożyt ten znany także pod nazwą Oxyuris ambigua jest owsikiem. Powoduje częste zakażenia u zajęczaków zarówno tych dziko żyjących jak i naszych domowych. Choroba nie jest zoonozą co znaczy że owsik nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

 

Cykl życia pasożyta jest prosty, zakażone zwierzęta wydalają jaja, które zanieczyszczają środowisko, po połknięciu stają się inwazyjne i przechodzą rozwój oraz linienie w jelitach. Po kilku dniach larwy osiągają stadium dojrzałe, są gotowe do rozmnażania i wydalania jaj, które składane są w fałdach odbytu. Pasożyty żyją około 106 dni.

 

U naszego pupila mogą manifestować się objawy ze strony przewodu pokarmowego tj. biegunki, zaparcia, brak apetytu, wzdęcia, czy objawy ogólne posmutnienie, mniejsza aktywność, niechęć do zabawy, jak również świąd i wygryzanie sierści w okolicy odbytu. Często kał pokryty jest śluzem w którym widoczne są niewielkie białe lub kremowe „niteczki” długości do 11mm. Rzeczą istotna jest fakt, że inwazja może także przebiegać bezobjawowo. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii zabierając ze sobą niewielka ilość kału w celu przeprowadzenia badania parazytologicznego. W przypadku wyniku pozytywnego lekarz zastosuje lek przeciw pasożytniczy, który będzie należało podać także pozostałym królikom ( jeżeli nasze stadko będzie nieco większe niż jedna sztuka) nawet jeżeli u pozostałych nie będą manifestowały się żadne objawy inwazji. Do Nas właścicieli będzie należało dalsze działanie i zadbanie o odpowiednią higienę oraz dokładne wyczyszczenie i dezynfekcja środowiska życia naszych pupili w celu zapobiegnięcia dalszemu rozprzestrzenianiu się inwazji.

 

Autor: Lek.wet. Dominika Kubica