Mam jamniczke 9 letnia z cukrzyca wykryta od miesiaca dostaje insuline raz dziennie wg wskazan lekarza ,je specjalny pokarm gotowy ,musi 2 razy dziennie brac tabletki na watrobe /hepatil/ krople do oczu raz dziennie ,tak strasznie sie o nia boje ,czy samemu mozna ustalic /SPRAWDZIC/ krzywa cukrzycowa ,czy dozyje 17 lat poprzednia sunia miala tyle jak umarla,prosze uprzejmie o odpowiedz co mam dla niej jeszcze robic tak bardzo ja kocham.  

ODP

Witam. Podając insulinę lekarz weterynarii zapewne wykonał komplet badań w celu potwierdzenia cukrzycy. Zalecona dieta jest bardzo ważnym elementem w prowadzeniu psa z zaburzeniami poziomu glukozy. Z zaleconych leków wynika, że problem jest również z wątrobą. Wykonanie prawidłowe krzywej cukrowej, jest związane z kilkukrotnym pobraniem krwi od psa, więc w warunkach domowych jest to praktycznie niedopuszczalne.
To czy pies dożyje 17 lat nie zależy wyłącznie od cukrzycy. Na przeżywalność składa się wiele czynników. Predyspozycja osobnicza, rasowa i płciowa. Wielkie znaczenie ma żywienie, kondycja, postępowanie terapeutyczne i ruch. Dostosowanie odpowiedniej porcji ruchu do psich możliwości poprawia skuteczność terapii.
Porozmawiaj z lekarzem weterynarii prowadzącym Twojego psa, jak widzi dalszą terapie, rokowanie i ewentualne badania dodatkowe.